yükleniyor

Sıkça Sorulan Sorular anasayfa - S.S.S

 • Dedicated Sunucu Nedir?

  Dedicated sunucu sadece bir müşteri için ayrılmış web sunucusudur. Shared hostingde çok sayıda web sitesi aynı sunucuda barındırılırken dedicated sunucular sadece bir müşteriye hizmet eder. Co-location’dan farkı, müşterinin kendi donanımını sağlamak zorunda olmamasıdır.

 • Web Hosting Nedir?

  Web Hosting, bir web sitesinde yayınlanmak istenen içeriklerin, sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir sunucuda (server) saklanmasıdır.

  İnternette bir web sitesi yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet hatlarına yüksek hızlı bağlantısı olan, yüzlerce ziyaretçiye aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların barındırılması gerekir. Web sitesine ait dosyaları barındıran ve internet erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veriyi saklama, barındırma ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

 • İşletim Sistemimi Değiştirebilir Miyim?

  Destek talebi açmanız sonucunda istediğiniz işletim sistemine geçebilirsiniz.

 • Hosting Hizmeti Nasıl Çalışır?

  Hosting hizmetinin çalışması için öncelikle bir alan adına (domain) ihtiyaç vardır. Bir domain tescil ederek internet siteniz için bir isim satın almış olursunuz. Bu isim sitenizi internette temsil edecektir. Hosting alımı sırasında yeni bir domain tescil etmeniz, transfer veya tescil edilmiş mevcut bir domain belirtmeniz istenecektir. Satın alma işlemine geçip sepete bir ürün ekleyerek bu seçimi yapabilirsiniz.

 • HTTP/2 Desteği Var mı?

  Evet tüm linux sunucularımızda yeni nesil HTTP/2 desteği, QUIC protokolü ve Brotli Sıkıştırma teknolojine destek veriyoruz. Ayrıca Keep-Alive ve Expire Header (Apache mod_expire) desteği sağlıyoruz.

 • Hosting Paketim Yedekleniyor Mu? Yedekleme İşlemi Ücretsiz Mi?

  Evet tüm sunucularımızı ve hosting hizmetlerini haftalık olarak düzenli yedekliyoruz. Ayrıca tüm sistemlerimizi felaket durumlarına ve disk arızalarına karşı günlük olarak imaj bazında yedekliyoruz. Sitenizde bir veri silerseniz veya eski tarihli bir yedek yüklemek isterseniz teknik ekibimizden bunu talep edebilirsiniz ve tamamen ücretsizdir.

 • Web Sitesi Yayınlamak İçin Gerekenler Nelerdir?

  Bir web sitesi yayınlamak için bir domain ve bir hosting paketine ihtiyaç vardır. Bir domain satın alarak internet dünyasında yeni bir kimlik oluşturmuş olursunuz ve insanlar alan adınız ile sitenizle etkileşime geçer, hosting ise aynı anda binlerce kullanıcıya hizmet verebilen hızlı ve kesintisiz internet bağlantısına ve güç kaynağına sahip web sunuculardan sizin için ayrılmış bir alandır. Bütün site dosyalarınızı, veritabanlarınızı, resim ve videolarınızı bu alana yükleyerek sitenizi yayınlayabilirsiniz.

 • Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

  Güçlü bir güvenlik algoritmasına sahibiz. Düzenli olarak güncel yazılımları takip ediyoruz. Sahip olduğumuz tüm sunucuları monitör ederek olası kesintileri erkenden fark etmiş oluyoruz. Hosting hizmetinizin bulunduğu sunucularımız 7/24 izlenmektedir. Altyapımızda güvenlik açıklarını tarayan ve engelleyen bazı sistemler mevcut.

  1. Kötü amaçlı yazılım taraması (Malware scanning)
  2. Şifre kırma saldırısı (Brute force attack)
  3. İki aşamalı Ddos saldırısı tespit ve engelleme
  4. Mod_Security ile Web Application Firewall


  Güvenlik açıkları hosting hizmetinden daha çok yazılım veya veritabanı programlama hatalarından veya kullanıcılardan kaynaklanabilir. Bu nedenle güncel ve lisanslı ürünler satın almanızı basit şifre yerine güçlü şifreler belirlemenizi tavsiye ediyoruz.

 • Ücretsiz SSL Nedir?

  SSL hizmeti web sunucusu ile ziyaretçi bilgisayarı arasında şifreli bir iletişim kanalı oluşturur. Bu sayede kredi kartı, üyelik bilgileri, şifre ve parola gibi özel bilgilerin çalınmasına izin vermez. Bu teknoloji yakın bir zamana kadar ücretli verilmekteydi. Artık tüm hosting hizmetlerinde standart olarak ücretsiz sağlanmaktadır. Hosting hizmeti satın aldıktan sonra 24 saat içerisinde otomatik olarak kurulur. Ayrıca sitenizde bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir.